HEDEFTEKİ İRAN

HEDEFTEKİ İRAN

İran hiç gündemden düşmedi. Birazda gündemde kalmayı çok iyi başardı.

-1 milyon İranlı Ali Hameney’in fetvasıyla Mekke yerine Kerbela’da hac yaptı.

-”Eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi, “İran devleti, 40 yıldır İslam adına çok hata yaptı ve İslam’a zarar verdi. Ben din adamı statüsüne karşıyım. Eğer kendilerine sataşılmasın diyorlarsa yönetimden çekilmelidirler.” ifadelerini kullandı.

Çeşitli sebeplerle ülkeden beyin göçü yaşandığına dikkati çeken Haşimi, “Liyakate önem verilmiyor. Ülkede bir ekonomik kriz var. Bunun sebebi sadece yanlış yönetim değil aynı zamanda uzmanlık ve liyakate önem verilmemesidir.” dedi.

İnternet üzerinden yayın yapan “Aparat” adlı kanala konuşan Haşimi, İran’ın “dini esaslara göre yönetilen bir devlet” olduğunu öne sürerek, “Buna rağmen alkol tüketimi ve satışı birçok ülkeye göre daha fazladır.” ifadelerini kullandı.”[1]

-30 yıl önce İran’la Irak savaşı savaşlarının zihniyeti, bugün de İran’la Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve kısacası ortadoğu’yu kana bulamaya çalışmaktadır.

Hatta işin çehresi o kadar büyüktür ki, işin içerisinde İsrail, işin içerisinde Çin, Rusya, Suriye dahil olmaktadır.

Bir yandan Çin Amerika’ya öfkeli, Rusya İsrail’e Öfkeli, İran Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne Öfkeli, Ortadoğu’da öfke kazanı kaynatılmaktadır.

-Zaten İran’a saldırması için getirilen Trump’ın son bir şansI kaldı.

-kesin olarak İran’a saldırma kararını verirse 2. olarak seçilecektir. Aksi takdirde kesin olarak seçilmesi imkansız. Hatta seçimden önce bile gidebilir

-Dünyayı Yıkmak ve de yakmak için çok büyük gayrete gerek yok, bir tane manyak yetiyor.

-”Şiiler tarihte ve günümüzde hep müslümanların karşısında, Yahudi ve Hıristiyanların ise yanında yer almışlardır.

-İran Hz. Ömer-den bu yana hep problem olmuştur.

Aynı zamanda problemin sebebi yapılmıştır.

Bugünde islam dünyasına vurmak isteyen İsrail-Abd ve Avrupa ülkeleri hep iran üzerinden yüklenmekte, İranı bahane edip ve ekonomikmen tehdt etmektedirler.

Geçmişten günümüze bir kaç yazı ile İranı ele aldım ve yazdım.[2]

-Kurt kuzuyu yeme bahanesinde.

-ABD Ortadoğu’yu kana bulamak ve İsrail’in önünü açmak için bahane arıyor.

Lincoln uçak gemisi ve bombardıman görev grubunun bölgeye sevk edilmesinin CENTCOM Komutanı Kenneth McKenzie’nin talebi üzerine ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın onayıyla yapıldığını belirten CENTCOM Sözcüsü Albay Bill Urban, “Merkez Kuvvetler Komutanlığı, son zamanlarda İran ve İran destekli güçlerin bölgedeki ABD askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğuna dair açık emareler görmesi üzerine kuvvet talebinde bulundu.”açıklamasında bulundu.[3]

MEHMET ÖZÇELİK

08-05-2019


[1] http://www.haber7.com/dunya/haber/2712631-ulkesini-yerden-yere-vurduislam-adina-hata-yaptik

[2] http://www.tesbitler.com/2015/12/01/4434/

[3] http://m.haber7.com/dunya/haber/2858461-abd-ordusu-saldiriya-hazirlaniyorlar

Loading

No ResponsesMayıs 9th, 2019